Šampion X-Games Podmol je zpět. „Snad přibude víc Čechů“

Jen na několik dní přiletěl domů český freestyle motokrosař Libor Podmol, který si minulý týden připsal vítězství na prestižních zámořských X-Games. Světový šampion z roku 2010 se v Austinu podělil o vítězství ve skoku do výšky s Australanem Jarrydem McNeilem. Už v pátek se však vrací za Atlantik, v Kalifornii jej totiž příští týden čeká kvalifikace na Nitro World Games Travise Pastrany.

„Sice jsem přiletěl jen na pár dní, ale chtěl jsem se podívat za dětmi a rodinou,“ řekl Podmol novinářům na ruzyňském letišti po dnešním návratu do Prahy. „Asi bude chvilku trvat, než se vyrovnám s časovým posunem, ale vstanu v pět, zacvičím si, dám si meditaci a budu připraven v plné síle hrát si s dětmi, než půjdou do školky,“ usmíval se Podmol, který má s manželkou Lenkou syna Joshuu a dceru Lilien.

Z vystoupení na X-Games byl nadšený. „Čtvrtek to byla euforie, paráda po zisku zlaté medaile. V neděli jsem si ten pocit trošku zmršil, ale i tak jsem rád hlavně za to, že mám čest na X-Games jezdit,“ řekl Podmol, jenž je jediným Čechem, který se letní podoby těchto show závodů účastní. „Doufám ale, že v budoucnosti skateboardista nebo kolař přibude,“ přál si.

Na extrémních hrách vybojoval Podmol v jedné z nejsledovanějších disciplín Moto X Step Up šestou medaili. „Každý z nás osmi se tomu věnuje naplno a člověk se na to připravuje celý rok. A každý si myslí, že vyhraje,“ pousmál se. Stejně jako McNeil překonal laťku ve výšce 33 stop, tedy 10,058 metru. Na rozdíl od Australana všechny své předchozí pokusy zvládl bez zaváhání a doufal tedy, že bude první sám. „Když nám pak řekli, že jsme vyhráli dva, tak mi to přišlo trochu divné. Ale budiž. Kdybych tam byl sám, bylo to příjemnější,“ přiznal Podmol.

V neděli se pak ještě představil v závěrečné disciplíně her Quarter Pipe Best Trick, kdy se jezdci neodrážejí dopředu, ale do vedlejšího dopadiště. Po dvou pádech skončil poslední. „Můj trik se ale líbil, i televizně vypadal dobře. Jen jsem ho neodjel. Měl jsme první trik jet na jistotu, byl bych na pódiu. Popadali jsme totiž hned tři,“ litoval dvaatřicetiletý jezdec.

Podmol se pravidelně účastní závodů mistrovství světa i exhibic, X-Games jsou pro něj ale hlavní akcí sezony. „Jsou jednou za rok a v Americe. A všechny extrémní sporty pochází odtud. Díky X-Games jsou extrémní sporty tam, kde jsou. Většina disciplín vznikla právě tam,“ vysvětlil.

Navíc i pro jeho sponzory se jedná z pohledu prezentace o nejdůležitější akci. „A taky zde není šance na nápravu. Když pokazíte jeden závod mistrovství světa z deseti, je šance na opravu. Tady, když pokazíte X-Games, tak už nemusíte dostat pozvánku a máte šmytec,“ podotkl Podmol, jenž už má teď jistotu, že jako obhájce bude v Austinu závodit i za rok.

Teď se ale bude soustředit, aby si vybojoval právo startu na červencovém Nitro World Games v Salt Lake City, které pořádá freestylová legenda Pastrana. „Snaží se udělat konkurenci X-Games. Bude to první ročník a má to docela zajímavý formát. Budeme mít předepsané triky a rozhodčí je budou hodnotit. Bude o všech tricích. Myslím si, že jich mám hodně v zásobě a mohlo by se mi tam zadařit. Uvidíme, jak to bude vůbec fungovat,“ dodal Podmol.