Australský vítěz Podmol: Alonso udělal víc salt než my na motorce

Stal se mistrem Austrálie. Strachoval se o bratra, který po těžké nehodě musel v pondělí v Melbourne na operaci. Ale také byl nadšený ze závodu formule 1, o které si až do neděle jako mnozí myslel, že je teď ztělesněním nuda. „Takže kdyby se nerozplácl brácha, byl by to super víkend,“ vypráví freestylový motocyklista Libor Podmol.

Jeho sport se obvykle „krčí“ v uzavřených arénách, ale tentokrát se ocitl ve věhlasném melbournském Albert Parku, uprostřed cirkusu jménem F1. Jelikož freestyle motokros prožívá v Austrálii zlaté období, zařadili jeho šampionát do programu zdejší Velké ceny. Jenže zatímco v halách je jezdcům fuk, jestli venku burácejí hromy, létají blesky, tady trpěli.

„Do bráchy při skoku fouknul vítr a on se rozsekal na zemi. Chvilku to vypadalo hrozně, sbírali jsme ho, pak hned odvezli do nemocnice, kde nám řekli, že má zlomenou klíční kost, lopatku, loket i pánev. Takže divočina.“

V pondělí pak devatenáctiletému Filipu Podmolovi lékaři operovali loket. A ač měl jeho starší bratr Libor být tou dobou už na cestě zpět do Evropy, v Austrálii zůstal. „A zůstanu, dokud bráchovi nedovolí letět zpět. Jenže to asi jen tak nebude. Po operaci se nemůže hned létat a navíc bude nepříjemné sedět 25 hodin v letadle.“

Zdraví je nejvíc – to bez pochyb – přesto měl australský víkend pro sourozence i pozitivní nádech. Libor se před nedělním obědem stal mistrem Austrálie, tleskaly mu stovky lidí, pro které byl freestylový šampionát zpestřením před F1.

Jen kousek od trati pak sledoval formule i Podmol a další freestyloví „blázni“. „Já na F1 v posledních letech moc nekoukal. Pamatuji si dobu patnáct dvacet let zpátky, kdy jezdil Häkkinen, Villeneuve, ale teď jsem to neprožíval. Měl jsem pocit, že je to nuda, že z formulí už nečiší emoce,“ popisuje Podmol.

Pohled zblízka však jeho názor na formuli 1 zcela obrátil. „Když to vidíte na vlastní oči, jste u toho, přijde vám to superzajímavé a nadchne to. I atmosféra diváků, dokonce i ten kritizovaný řev motorů člověka strhne. A hlavně – když vidíte formule kousek od sebe, tak ony fakt jezdí rychle. První závod byl opravdu skvělý,“ sype ze sebe Podmol.

A byť nestál nadohled zatáčky, kde došlo k děsivé nehodě Fernanda Alonsa, viděl její opakované záběry několikrát na velkoplošných obrazovkách. A jelikož vše dopadlo šťastně, Podmol říká: „Alonso letěl vzduchem a dělal víc salt než my na motorce. Jeho formule byla pěkně zmuchlaná, on ale bez škrábnutí vystoupil. Štěstí i zázrak.“

To bezesporu… A freestylisté dobře vědí, o čem mluví.